• Novinky

     • SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

     • Od roku 2006 patrí 21. marec Svetovému dňu Downovho syndrómu. Tento symbolický dátum je odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri uvedenej diagnóze ide o trizómiu 21. chromozómu. Downov syndróm (DS) je vrodený defekt spôsobený poruchou chromozómov. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo svete každý rok narodí približne 3000 až 5000 detí s touto poruchou chromozómov. Svoje sympatie a podporu ľuďom s DS môžete vyjadriť v tento deň obutím ponožiek rôznych farieb či veľkostí.

     • Valentínska kvapka krvi

     • Kampaň Slovenského Červeného kríža je  zameraná na bezpríspevkové darcovstvo krvi.

      Cieľom celoslovenských kampaní je už viac ako štvrťstoročie získavať nových darcov krvi a pripomínať potrebu zaistiť dostatočný počet pravidelných darcov krvi pre Slovensko. „Darovanie krvi je prejavom spolupatričnosti k druhému človeku, často neznámemu. I toto je posolstvo našich kampaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

      Mimoriadna situácia spôsobená pandémiou COVID-19 priniesla aj zmeny niektorých podmienok pri darovaní krvi. Mobilné odbery sú momentálne zrušené, darcovia krvi však naďalej môžu darovať krv na  pracoviskách Národnej transfúznej služby a na hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach na Slovensku.  

      „Ani počas pandémie nezabúdajme na tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní. Ak ste zdraví a súčasná situácia vám to umožňuje, prekonajte obavy a choďte darovať krv. Overte si však, ako je to vo vašom meste – v rámci protiepidemiologických opatrení je možné, že sa na odber krvi budete musieť objednať. Nenechajte sa však odradiť, pomôžete tak iným,“ dodáva Zuzana Rosiarová.

      (text je prebratý z tlačovej správy SČK)

     • Národný týždeň manželstva

     • Zahrajte si s nami hru Kahoot!
      Národný týždeň manželstva prebieha na Slovensku už niekoľko rokov. Tento ročník má tému Bezpečne v manželstve. Tvorcovia vybrali 4 aspekty, ktoré vytvárajú bezpečie v manželstve a vzťahoch (záväzok, prijatie, priateľstvo, odpustenie) a 4 aspekty, ktoré vzťahy a manželstvo ohrozujú (nuda, egoizmus, kritika a neúcta). Viac informácií o NTM sa dozviete na webstránke a sociálnych sieťach
       

       (ntm.skhttps://www.facebook.com/narodny.tyzden.manzelstva a https://www.instagram.com/narodny.tyzden.manzelstva/)

       

      Naša škola každoročne podporuje NTM formou workshopov, ktoré prebiehajú vo vybraných triedach. Tento rok sa môžete zapojiť do NTM hrou cez online aplikáciu Kahoot so zaujímavými otázkami o manželstvách v rôznych krajinách.

      Hru si už na hodinách zahrali žiaci II.MAS, II.A/PS, II.B/PS a IV.B/ZA triedy.

       

      Hra cez aplikáciu Kahoot: (návod, ak ste ešte Kahoot nepoužívali)

       - hru si môžete zahrať na tomto odkaze:

      https://create.kahoot.it/share/7778f5f8-304d-4e4c-b8f3-269d75b630a0

      - aby ste mohli hrať, potrebujete pripojenie na internet, notebook, smartfón

      - hru si môžete zahrať sami vo dvojici alebo cez nejakú vhodnú aplikáciu (napr. zoom) aj s vašimi priateľmi

       

      Ako spustiť hru?

      Kliknite na odkaz vyššie, následne kliknite na „play as a guest“ (zelené tlačidlo vpravo hore). Potom vyberte možnosť „continue as a guest“, ďalej kliknite na možnosť „classic“ (zelené tlačidlo).

      Chvíľu počkáte, kým sa vygeneruje PIN (začne hrať hudba). Cez tento PIN sa účastníci dostanú do hry, aby mohli zadávať odpovede na smartfónoch. Ideálne je, keď účastníci vidia otázky na monitore počítača a odpovede zadávajú cez smartfóny.

      Ak hráte s niekým iným online, je možné obrazovku s otázkami zdieľať s ostatnými účastníkmi cez vhodnú aplikáciu (napr. zoom).

      Účastníci sa zapoja do hry tak, že na smartfóne idú na webstránku kahoot.it a zadajú PIN, ktorý sa ukázal po vygenerovaní hry na hlavnej obrazovke, kde sa potom budú zobrazovať aj otázky.

      Každý účastník si zvolí svoje meno (prezývku, nick).

      Sú 2 typy otázok – výber zo 4 možností alebo z 2 možností – pravda (true) / nepravda (false). Odpovede sa zadávajú na smartfóne ťuknutím na príslušný symbol. Konečné poradie hráčov určuje nielen správnosť odpovede, ale aj čas, v ktorom je správna odpoveď zadaná. Hranie hry trvá cca 15 min, kvíz obsahuje 16 otázok a na odpovede máte 20 sekúnd. Po skončení sa ukáže vyhodnotenie.

       

      Prajeme príjemnú zábavu. (hru Kahoot pre Vás pripravili manželia Kolárovskí)

     • Vyhlásenie súťaže o „Naj spolužiaka”

     • Napriek tejto ťažkej situácii sme nemohli v tomto školskom roku zabudnúť na našu obľúbenú súťaž ,,Naj spolužiak´´. V mesiaci december ste mali možnosť v on-line hlasovaní prostredníctvom Edupage zahlasovať za svojho favorita.

      Čo myslíte, kto sa stal absolútnym víťazom?

     • Vyhlásenie výsledkov súťaže Najkrajšie Vianoce

     • V decembri ste mali možnosť sa zapojiť do súťaže Najkrajšie Vianoce a podeliť sa s vašimi  príbehmi, dobrými skutkami a zážitkami. Spomedzi všetkých príbehov sme si vybrali jeden víťazný, ktorý si môžete aj vy prečítať.

      Výherkyňou súťaže sa stala Viktória Mihóková zo IV.A/ZA

      Srdečne blahoželáme !

      Ako sme doma počas dištančného vzdelávania bojovali s ochorením COVID-19

      Nuž veru tak to je, že COVID-19 si nevyberáme. To on ukáže prstom na človeka a rozhodne sa ho atakovať všetkými zbraňami, ktoré skrýva vo vreckách aj po rukách. No kto by si pomyslel, že taký COVID-19 z Číny zavíta aj na Slovensko? A kto by ho čakal v takej malej dedinke na východe Slovenska ako je Slovenské Nové Mesto? Veru tak, nikto! Ale on predsa míľovými krokmi dokráčal až tu a jednou z obetí jeho útoku sa stala aj moja mamka. A tu začína aj náš príbeh boja s COVIDOM-19.

            Bol piatok ako každý iný. Ja som mala dištančné vyučovanie. Ocko a mamka išli do práce. No zrazu telefonát: „Viki máme pozitívnych žiakov v škole. V pondelok idem na testy.“ Pocítila som obavy, no vedela som, že moja mamka poctivo nosila rúško, dezinfikovala si ruky, a preto sa vlastne ani báť nemusím. No položila som si otázku, či to robili aj ostatní okolo nej? Či chránili aj oni ju, keď ona ich áno? To veru, nie. A tak prišla sobota a mamka začala kašľať, potom nedeľa, mamka kašľala ešte viac. Už bol pondelok a mamka bola tak slabá, že nevládala zjesť jeden chlebík, ale ešte vždy sme verili, že COVID-19 to nie je. No prišiel večer a najhoršia možná správa sa potvrdila. V SMS-ke svietil obrovský nápis – POZITÍVNY. Žiaľ, bolo to ozaj tak. Výsledok testu bol pozitívny.

      Zmocnil sa nás všetkých strach a beznádej, čo môžeme očakávať, aké rôzne zbrane na nás COVID-19 vytasí. Zo strachu sme zutekali do iných izieb, ale mamka v tom sama ostať nemohla. A hoci my s ockom sme boli negatívni a mamka bola hrozba, vedela som, že zdravotníka v sebe zaprieť nemôžem. Veď by som zutekala azda takto pred pacientom v nemocnici? Nie! Začala som sa teda o mamku plnohodnotne starať. No najprv som predsa musela zistiť a premyslieť si ošetrovateľský plán. Tak som teda šla nato. Pacientka vo veku 41 rokov s ochorením COVID-19 a pokračovala som, akoby som robila záznamník na praktické vyučovanie o pacientovi v nemocnici.

      Keď bol už plán hotový, nasledovala každodenná realizácia. Základom boli ochranné pomôcky a pravidelné umývanie rúk. A čo robíme v nemocnici vždy, keď prídeme na oddelenie? No predsa dezinfekcia. Takže som pravidelne dezinfikovala všetky dotykové plochy, sprchu a umývadlo. Ale nemohla som zabúdať ani na starostlivosť o pacientku. Tá dostávala pravidelne ranné lieky a vitamíny podľa ordinácie obvodného lekára. Hydratovala som ju dostatočným množstvom čaju. Každý deň som jej robila liečivý čaj od kašľu. Varila samé dobroty, i keď nepociťovala chuť. Pravidelné vetranie taktiež nesmelo chýbať, a tak som deň čo deň vyhodnocovala a dodržiavala nastavený ošetrovateľský plán.

            A čuduj sa svete, predvčerom mamka bola na testy a s radosťou nám oznámila, že výsledok je negatívny. Dnes už mamka pracuje. Má sa dobre. Je našou hrdinkou, ktorá porazila COVID-19. No ja som sa pri nej uistila, že možno raz lekárka nebudem a nevymením niekomu srdce za nové, ani nezoperujem mozog, ale aj moja práca bude podstatná a aj mojím pričinením budú slabí a chorí ľudia raz zdraví a vysmiatí.                                                                 

      Viktória Mihóková, IV.A/ZA

     • Galéria úspešných absolventov

     • Do galérie úspešných absolventov našej školy sme práve pridali PhDr. Juraja Sýkoru, MPH, MBA, dipl. z.z.

      Pevne dúfame, že všetci, ktorí sú súčasťou našej galérie úspešných absolventov, budú pre Vás vzorom a motiváciou k príprave na Vaše povolanie.

      Sme na nich hrdí, pretože výrazným spôsobom prispeli k progresu v zdravotníctve a k zvyšovaniu kvality zdravotných služieb

     • Vianočné pozdravy žiakov

     • Nech tichá hudba veselosti,
      Vám počas celých Vianoc znie,
      nech ten rok nastávajúci
      Vám zdravie, šťastie a lásku prinesie !

      Pokojné prežitie vianočných sviatkov Vám prajú,
      žiaci SZŠ :)

     • Druhé miesto v esejistickej súťaži

     • Blahoželáme žiačke I.B/PS Sofii Pástorovej za 2. miesto v esejistickej súťaži, ktorú vyhlásil Inštitút etiky a bioetiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Tohtoročnou témou bol pohľad mladých ľudí na hodnotu zdravia.

      Srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

     • Zlatý záchranársky kríž

     • Do galérie Zlatý záchranársky kríž boli pridané fotografie.

      Ocenenie Zlatý záchranársky kríž za hrdinský čin, osobnú statočnosť alebo za vynikajúci prínos v rozvoji záchranárstva každoročne získava len veľmi málo hrdinov a záchranárov profesionálov.

      Laureátom Zlatého záchranárskeho kríža za rok 2019 sa stal  Ladislav Kucharík – žiak III. ročníka externého večerného štúdia odboru zdravotnícky záchranár na SZŠ Kukučínova 40, Košice.

      Ako člen posádky RZP bol vyslaný na primárny zásah – spontánny pôrod. Na adrese bola situácia už dramatická: spontánny pôrod dvoch plodov sa spustil v 7. mesiaci gravidity, prvé dieťa už bolo porodené, ale bez známok života. Druhé dieťa ostalo zakliesnené v pôrodných cestách. Profesionálnym odborným zásahom a ľudským prístupom sa podarilo obe detičky zresuscitovať na mieste. Následne bol zaistený transport do zdravotníckeho zariadenia. Vzácny moment umocňuje fakt, že obe deti aj matka sú nažive.

       

      Blahoželáme! Sme hrdí na nášho žiaka.

       

     • Prvé miesto na BIO-PSY-SOC olympiáde

     • BLAHOŽELÁME,

       žiačkam V. Kozlaiovej, K. Dudekovej, V. Dunovej, S. Figľárovej, K. Kukovej, V. Piskovej  (všetky IV.B/ZA trieda) a T. Martenekovej a A. Shramkovej (III.B/ZA trieda) za víťazstvo v online BIO – PSY – SOC olympiáde 14. ročníka kampane Červené stužky 2020 konanej 1.12.2020. Súťaže sa zúčastnilo 24 škôl a 139 účastníkov.

                  Prajem všetkým žiačkam veľa zdravia, múdrosti a nech získané vedomosti využijú v ďalšom štúdiu aj v osobnom živote. (Kolárovská, koordinátor projektu)

     • Projekt "Intervencie s asistenciou zvierat II." (Animal Assisted Intervention)

     • Stredná zdravotnícka škola Kukučínova 40, rozbehla krásny projekt podpory, pri ktorej môžu ľudia profitovať z posilňujúceho účinku zvierat.

      Počas týchto dní dostávajú náklonnosť, ktorú psy inak radi rozdávajú ľuďom, pedagógovia a zamestnanci školy avšak využiť potenciál kontaktu so psom plánuje škola aj za účelom psychosociálnej podpory študentov.

      Do tohto projektu sú zapojení DASTY a ELFI z Černostudničního vrchu, a je od začiatku podporovaný organizáciou Zvieratá a ľudia navzájom o.z.

     • Mikulášska súťaž

     • Do 8. 12. 2020 mali žiaci školy možnosť zapojiť sa do súťaže o najkrajšiu koláž fotiek s témou Mikuláš. Ktorá trieda zvíťazila? Budete prekvapení. Na prvom mieste sú žiaci z večernej formy štúdia - I. B/PS/V. Na druhom mieste je trieda II. MAS a tretí sú žiaci z II. B/PS.

     • Olympiáda v anglickom jazyku

     •      Dňa 7. decembra 2020 sa konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Zúčastnili sa ho 14 žiaci 4-ročného študijného odboru praktická sestra, zdravotnícky asistent a masér.

           Tohtoročné kolo bolo však úplne iné a líšilo sa od predošlých ročníkov. Pandémia COVID-19 ovplyvnila aj túto súťaž, ktorá sa nakoniec uskutočnila online.

           Všetci súťažiaci absolvovali písomnú časť pozostávajúcu z počúvania a čítania s porozumením, gramatiky a slovnej zásoby. Traja žiaci postúpili do ústnej časti súťaže. Boli testovaní z rozprávania príbehu a opisu obrázka.

           Online súťaž dopadla veľmi dobre. Súťažiaci ukázali svoje jazykové schopnosti a komunikačné zručnosti a sme na nich právom hrdí. Nie každý sa však môže stať víťazom, ale najdôležitejšie je zúčastniť sa.

      Tu sú naši víťazi:

      Na 1. mieste sa umiestnila Viera Veronika Budíková z I.A/PS, ktorá bude našu školu reprezentovať na okresnom kole.

      2. miesto získala Lea Grbičová zo IV.A/ZA  a 3. miesto si odniesol Dávid Hugo Sekerák z II.B/PS.

           Pani riaditeľka PhDr. A. Hencovská, MBA odovzdá víťazom diplomy a ceny po návrate žiakov do školy.

      Všetkým srdečne blahoželáme!

     • Vianočné prekvapenie

     • Do galérie Vianočné prekvapenie boli pridané fotografie.

      🎅 🎄Dňa 1.12.2020 sme navštívili Dom Sociálnych Služieb 🏨 Arcus na Skladnej ulici, kde sme s pani riaditeľkou PhDr. Anou Hencovskou MBA, odovzdali vianočné darčeky 🎁pre seniorov tohto zariadenia.Týmito darčekmi učitelia i žiaci našej školy prispejú k sprijemneniu vianočných chvíľ klientom tohto zariadenia.🎅 🎄

  • Kontakty

   • Stredná zdravotnícka škola, Kukučínova 40, Košice
   • szskosice@kukucinka.sk
   • +421 55 62212 16
   • Stredná zdravotnícka škola Kukučínova 40 041 37 Košice 041 37 Košice Slovakia
   • IČO 00606758
   • DIČ 2021141991
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje